środa, 25 kwietnia 2012

Must see in my life

Must see in my life, czyli parę miejsc, które chciałabym zobaczyć. Jako fanka podróży, od małego marzę o tym, aby przez całe swoje życie podróżować z najukochańszymi osobami. Może kiedyś uda mi się zrealizować tą niewielką listę. Po kolei przestawię listę miejsc, oraz co i dlaczego warto w nich odwiedzić.

TOP 10

1. Stany Zjednoczone, Nowy Jork

Dziś zaczynam oczywiście od Nowego Jorku, miejsca wpływającego na sztukę, modę, technologie i kulturę.
Nowy Jork uważany jest za kulturalną stolicę świata. Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens, Staten Island.
Manhattan najbogatsza dzielnica, a także ta, która najbardziej mnie do siebie ciągnie, składa się z zamieszkujących tam biznesmenów, bankierów i maklerów. Dzieli się na Górny, Dolny i Środkowy Manhattan. Nie zapominamy też o najsłynniejszej ulicy - Wall Street, która ciągnie się od Broadwauy aż po South Street.
                                     
                   Co chciałabym tam odwiedzić, oprócz Manhattanu i wszystkich miejsc go tworzących?
Przede wszystkim EMPIRE STATE BUILDING, wieżowiec mający 102 piętra i osiągający aż 443 metrów. Empire State Building został wybudowany na miejscu dawnego Waldorf Astoria Hotel, na piątej alei przy 34 ulicy. Kolejnym miejscem jest CHRYSLER BUILDING, także wieżowiec liczący 319 metrów wysokości i 77 pięter. Jest najwyższym budynkiem z cegły na świecie.Obie wieże Empire State Building jak i Chrysler wybudowane są w stylu art deco.

TIMES SQUARE

W Nowym Jorku, pełni taką samą rolę jak Pola Elizejskie w Paryżu. Znajduje się na skrzyżowaniu Brodwayu i alei Siódmej. Słynie z dużej ilości świateł, jest ikoną NY. Napisy przy Times Square nazywają się spectaculars.

 PIĄTA ALEJA

Główna ulica centrum Manhattanu. Jest wyróżniana jako symbol zamożnej części Nowego Jorku i jedna z najdroższych ulic świata.Na Piątej Alei mieszczą się luksusowe domy towarowe Barney's, Bergdorf Goodman, Lord's & Taylor, Saks Fifth Avenue. Swoje sklepy mają tam również popularne marki, takie, jak H&M czy Zara. Nie zabraknie też sklepów od Gucciego, Tiffanego, Versace i Prady. Piąta Aleja graniczy z Upper East Side. <3 A jako ciekawostkę dodam, że czynsz na tej ulicy wynosi 1700 dolarów za stopę kwadratową, co daje 13 tys. euro za metr kwadratowy rocznie. :)      
                                        UPPER EAST SIDE
Jedna z dzielnic Manhattanu, moja ulubiona :) Nazywana niegdyś 
dzielnicą jedwabnych pończoch, teraz jest jedną z najbardziej zamożnych i wpływowych sekcji NY. Upper East Side setki tysięcy razy było wykorzystywane w filmach i telewizji, ze względu na swoje muzea, kosztowne restauracje i butiki.
                   


                                           


Nie zapominamy o odwiedzeniu Statuy Wolności, Broadway czy Central Parku.
Wszystkie te miejsca zachęcają tym by jak najszybciej zobaczyć Nowy Jork, może kiedyś się uda!


XoXo,
K.