poniedziałek, 21 maja 2012

klasyka klasyki

Przepraszam za opóźnienie, ale już jesteśmy z powrotem :)

Dziś ponownie nawiążę do wcześniejszego posta.
Zaczął się sezon na stroje kąpielowe, więc pomyślałam, że miło by było przedstawić Wam historię bikini :)Pierwszy dwuczęściowy kostium zaprojektowany został w latach '40 XX wieku.
Żeby zrozumieć jakim fenomenem było pojawienie się bikini trzeba wspomnieć o wcześniejszej "modzie" na kostiumy, albo raczej skafandry, jednoczęściowe, których zadaniem było jak najwięcej zasłonić. Nie trudno, więc zrozumieć jakie kontrowersje wzbudziło pierwsze bikini. 
Kadr z filmu "Pół żartem, pół serio"

Za twórcę bikini uznaje się paryskiego projektanta i właściciela sklepu obuwniczego, Louisa Reard. 
Paryżanin wraz z Jacquesem Heimem rywalizował o stworzenie najmniejszego stroju kąpielowego. Heim, jako pierwszy zaprezentował "atome" - nazwa miała nawiązywać do atomu, jako najmniejszej cząstki elementarnej - strój odsłaniający brzuch. 
W 5 lipca 1946 roku Reard, na terenie publicznego basenu Piscine Molitor w Paryżu, przedstawił światu "bikini" o wzorze wycinka z gazety. Nazwa miała przywodzić na myśl najmniejszy, bo o powierzchni 6 km ² , atol "Bikini" w archipelagu Wysp Marshalla. Sam Twórca reklamował swój produkt, jako "mniejszy od najmniejszego na świecie". Powierzchnia "dwuczęściówki" wynosiła, bowiem 194 cm². 
W związku z panującą modą na zakrywania, a nie odkrywanie ciała, Reard musiał zmierzyć się z problemem znalezienia modelki, która zaprezentuje jego skąpy strój. Ostatecznie zgodziła się na to tancerka erotyczna Micheline Bernardini. Pierwsza prezentacja cieszyła się sporym zainteresowaniem płci męskiej, a odważna modelka otrzymała po pokazie około 50 tysięcy listów od zachwyconych nią mężczyzn
Micheline Bernardini podczas prezentacji pierwszego bikini

Do rozwoju "kariery" bikini ponownie przyczynił się film "I Bóg stworzył kobietę" z 1957 roku z Brigitte Bardot w roli głównej. Moda na ten kostium opanowała Stany Zjednoczone dopiero w latach '60, czyli dwie dekady po premierze. 
Kadr i plakat z filmu "I Bóg stworzył kobietę" z Brigitte Bardot w bikini

Występy gwiazd takich, jak Marylin Monroe czy Ursuli Andress dodatkowo umocniły pozycję bikini. 


Ursula Andress jako dziewczyna Bonda w filmie "dr no"
Marylin Monroe

Bikini przez lata przeżywało rozkwit, by w latach '90 XX wieku osiągnąć prawdziwy szczyt. Modelki pokroju Cindy Crawford, Heidi Klum, Helena Christensen, Kate Moss, Linda Evangelista, Naomi Campbell, Stephanie Seymour czy Tyra Banks głównie kojarzone są z sesjami w strojach kąpielowych, okładkach magazynów pozując w bikini, czy - wreszcie - pokazach Victoria's Secret. 
Cindy Crawford
Christy Turlington i Linda Evangelist, Vogue 1990 rok
Naomi Campbell

Po dziś dzień bikini ciągle ewoluuje i zmienia się. Obecnie wyróżniamy kilka podstawowych modeli:

Klasyczne bikini 
Klasyczne, czyli klasyczne ;) 
Zwykły, najlepiej usztywniany (duży plus - powiększa biust!), biustonosz plus odpowiednio dobrane figi, które mogą wyszczuplić i wymodelować brzuch. 

Mocno wycięte, czyli sznureczki i trójkąty
Biustonosz w kształcie wyciętych materiałowych trójkątów i wiązane na sznureczki figi. Wersja dla osób z nienagannym biustem (nieusztywniany biustonosz nie podtrzymuje).

Bandeau, czyli bandażowa góra
Bandażowa czyli jaka? Ano bez ramiączek. 
Z racji wygody polecany raczej dla kobiet z małym biustem. Zbyt obfite kształty mogą powodować dyskomfort przy tego typu stanikach. 
Przy wyborze tego typu bikini trzeba szczególnie dobrze dopasować górę z racji na późniejsze, ewentualne i niechciane, przesunięcia. 

Bandeau wiązane na szyi
Siostra "bandażowej góry". Wersja bardziej komfortowa, bo nie grozi przesunięciem. Monokini
To abstrakcja na temat kostiumów dwuczęściowych, albowiem dół połączony jest z górą paskiem materiału.
Dobry krój dla osób chcących zamaskować pewne mankamenty swojej figury, należy jednak uważać na efekt "boczków".

Sportowe bikini
Najczęściej z bokserkami. Idealne dla lubiących aktywnie spędzać czas na plaży. 

Z długą górą
Top zamiast biustonosza w bikini brzmi nieco, jak zaprzeczenie idei stroju dwuczęściowego, ale jednak takie modele też istnieją ;) 
Wszystkie modele pochodzą z kolekcji Victoria's Secret 

XoXo,
B.