niedziela, 27 maja 2012

klasyka klasyki

Klasyka to nie tylko ubrania, ale także dodatki. Dzisiaj część biżuterii a konkretnie perły!


Z biologicznego punktu widzenia perła to wytwór małży i ślimaków. Powstaje na wskutek dostania się do wnętrza muszli ciała obcego, np. ziarenka piasku. Perła, wiec zbudowana jest z tej samej substancji, która wypełnia wewnętrzną warstwę muszli.Ich wielki sukces leży jednak w ich wyjątkowości i rzadkości, co powoduje, ze perła należy obecnie do najbardziej wartościowych kamieni szlachetnych.

Niegdyś wierzono nawet, że perły to łzy aniołów, lub że pochodzą od tęczy :)
Inne ludowe podania głoszą, że albo leczą, albo przynoszą nieszczęście! Rzekomo jedynie perły, które sami sobie zakupimy mogą przynosić powodzenie i szczęście, te otrzymane przywołują pecha. Dziś, jednak mało kto wierzy w takie przesądy, a perły rywalizują z diamentami o tytuł "najlepszych przyjaciół kobiety".

Największy eksponat to perła Hope'a. Ma 5 cm długości i waży 90,8 g

Miłość do tych małych kuleczek trwa już od starożytności, a zrodziła się w cesarstwie chińskim. Później dotarła do Grecji, Rzymu i Egiptu. W perłach kochała się sama Kleopatra, a później najwięksi możni średniowiecza. Biżuteria z dodatkiem naturalnego wytworu małży zdobiła koronowane głowy i szyje. 

kadr z serialu "dynastia Tudorów" 
kadr z filmu "Śniadanie u Tiffany'ego "

Największą ich miłośniczką była Coco Chanel. Zapoczątkowała modę na noszenie wielu sznurów,a nie jak dotychczas pojedynczych sztuk. Jej styl jest utożsamiany z białymi perłami i każda kobieta marzy, by mieć tą biżuterię właśnie od Chanel.

Bowiem nic tak nie uzupełnia małej czarnej, jak legendarny sznur pereł ! 

Nic nie dodaje tyle szyku, a jednocześnie nie wygląda tak lekko i kobieco, jak właśnie one. Dlatego pokochały je kobiety kreujące swój wizerunek na silne, niezależne i przede wszystkim eleganckie.  

Grace Kelly
Księżna Diana
Jacqueline Kennedy
Królowa Elżbieta II
księżna Hiszpanii Letizia 
księżniczka Norwegii Mette-Marit

Perły na szyi, na głowie, w uszach - wszędzie wyglądają przepięknie! 

Niestety mało, która z nas może sobie pozwolić na luksus noszenia prawdziwych minerałów, jednak czasem nawet modele wykonane ze sztucznej masy perłowej mogą pozwolić nam poczuć się wyjątkowo szykownie i elegancko :) 


Perły Chanel:

Kolekcja "Camelia" :
kolekcja "Comete" :

kolekcja "Baroque" :
Kolekcja "1932" :

XoXo,
B.