niedziela, 24 czerwca 2012

klasyka klasyki

Zastanawiałam się dzisiaj o czym dzisiaj napisać w "klasyce klasyki", szukając inspiracji przeglądnęłam najnowsze numery magazynów o modzie, aż w końcu spojrzałam na siebie i stwierdziłam "wiem!", bo klasyka to nie tylko ubrania, ale także wzory i kolory. Moja bluzka podpowiedziała mi "wzór w PASKI!".

Zawsze na czasie, w każdym wydaniu. Szczególnie wielbione, kiedy pojawiają się na bluzkach czy sweterkach. W Tym roku zawojowały również spodnie i legginsy. Paski to klasyka! 
Przyznam się szczerze, ze nie wiem gdzie zaczyna się ich historia. Wiem, że w ich propagowaniu wielką rolę odegrała (ponownie) Coco Chanel. Właśnie dzięki Coco paski stały się topowym wzorem kojarzonym z Francją.

Audrey Tautou jako "Coco Chanel"

Wzór początkowo kojarzony był przede wszystkim z marynarzami. Do dziś używamy określenia "marynarskie paski". I chociaż przywodzą one na myśl morze to nadają się nie tylko na promenadę. 

świetnie sprawdzają się w stylu zarówno "casual", jak i "glamour". 
Idealnie pasują do ramoneski. 
Danni Minogue
Małgorzata Socha, Anna Przybylska, Edyta Górniak

Jednak wzór ten, mimo wielu zalet ma też swoje wady. Są zasady, o których trzeba pamiętać, by wyglądać w paskach dobrze. 
  • Poziomy wzór pogrubia
  • Pionowy wzór wydłuża i wyszczuplają
Co wiec zrobić, by nie wyglądać grubo ?
Odpowiedź jest bardzo prosta - należy mieszać pionowy wzór z poziomym. Takie połączenie (szczególnie widoczne na rękawach, na których pasy biegną odwrotnie niż na tułowiu) jest bezpieczne.
Jednakże, jak w większości ubrań wszystko wymaga indywidualnego podejścia. Niektóre rzeczy będą doskonale wyglądały w wzór w poziome pasy, inny strój będzie pogrubiał.
Pamiętajcie, że istotna jest też grubość pasów.

Kanonem jest stylizacja czarno-biała, jednak abstrakcje na jej temat wyglądają równie dobrze. Kolor wzoru możemy uzależnić od obecnych trendów, a chociaż jedną marynarską bluzkę mieć w szafie. Klasyczna kolorystyka nigdy się nie znudzi. 

Jane Fonda, 1970 rok

a teraz przegląd ubrań w paski dla Pań i Panów:

she


he


XoXo,
B.