niedziela, 14 października 2012

klasyka klasyki

Dzisiaj nie o ubraniach, lecz o - dosłownie - ponadczasowym dodatku, czyli o zegarku! 


 Odkrywczym stwierdzeniem nie będzie, jeśli napiszę, że historia zegarków sięga najstarszych dziejów ludzkości. Pierwszy model sterowany przez Słońce znany jest nam wszystkim. Niewiele osób jednak wie, że równocześnie z zegarem słonecznym pojawił się wodny. Natomiast już ok. 380 p.n.e. Platon zbudował zegar wodny z budzikiem! A w 724 roku n.e. w Chinach zbudowano zegar mechaniczny z napędem wodnym. W Europie pojawił się on dopiero w 1000 roku. Czasomierze pojawiały się w najważniejszych miejscach i na najbardziej prestiżowych budynkach miast. W 1510 roku w Niemczech P. Henlein stworzył mini wersję - kieszonkowy zegarek. Ich historia rozwijała się nadal - odkrywano nowe mechanizmy, dodawano wskazówki minutowe czy też sekundowe - jednak dopiero 1880 roku, jak powszechnie przyjęto, stworzono pierwszy zegarek naręczny!

Ciężko wskazać jego konkretnego wynalazcę. Mówi się, jakoby pierwszy model skonstruować miała firma Girard-Perregaux na zlecenie niemieckiej armii.
Ważną postacią w historii zegarmistrzostwa jest osoba Abrahama Louis'a Breguet'a, który w 1775 roku otworzył w Paryżu firmę produkującą najbardziej ekskluzywne zegarki świata. Pewnym jest jednak fakt popularności Breguet'a. Z osiągnięć marki korzystać miały takie osobistości, jak: Maria Antonina i Ludwik XVI, Napoleon Bonaparte, George Washington, królowa Wiktoria czy Lew Tołstoj - oczywiście część z w/w zaopatrywała się w zegarki kieszonkowe lub domowe, a nie naręczne.

W 1824 roku w Genewie powstała pierwsza szkoła zegarmistrzowska, a kilka lat później, bowiem w 1839 roku, fabryka zegarków.
Powinniśmy być wyjątkowo dumni, ponieważ wspomniana fabryka założona została przez Polaka Antoniego Patka i Czecha z pochodzenia, jednak mieszkającego i pracującego w Warszawie zegarmistrza, Franciszka Czapka. Po emigracji do Szwajcarii założyli jedną z najbardziej znanych na świecie manufaktur zegarków, Patek, Czapek & Cie. W 1845 roku miejsce Czapka w spółce zajął Francuz, Adrien Philipp, wtedy firma zmieniła nazwę na Patek Philippe & Co. 
Kolejną wielką firmą zajmującą się produkcją zegarków była, założona w 1848 roku w szwajcarskim Biel, Omega. 
W roku 1920 firma Rolex jako pierwsza wprowadziła do powszechnego użytku zegarki naręczne, rozpoczynając tym ich masową produkcję.


W 1983 roku założony został szwajcarski koncern Swatch Group zrzeszający producentów zegarków.  
Do grupy obecnie należą następujące marki: Breguet, Blancpain, Glashütte Original, Jaquet Droz, Léon Hatot, Omega, Tiffany & Co., Longines, Rado, Union Glashütte, Tissot, ck watch & jewelry - Calvin Klein, Balmain, Certina, Mido, Hamilton, Swatch, Flik Flak, Endura, Tourbillon.Podobnie, jak w przypadku opisywanych tydzień temu jeansów, produkcją zegarków od jakiegoś czasu zaczęły zajmować się wielkie domy mody: D&G , Versace, Tom Ford, DKNY , Armani, Hugo Boss, Pierre Cardin, Tommy Hilfiger czy wspomniany powyżej Calvin Klein.  

Na zakończenie historii o zegarkach przegląd, dzisiaj z linkami odsyłającymi do sklepu: 

SHE
http://swiss.com.pl/pl/produkt/10584
http://swiss.com.pl/pl/produkt/8414
http://swiss.com.pl/pl/produkt/2687
http://swiss.com.pl/pl/produkt/5787
http://swiss.com.pl/pl/produkt/8363

HE 
http://swiss.com.pl/pl/produkt/4567
http://swiss.com.pl/pl/produkt/1691
http://swiss.com.pl/pl/produkt/12535
http://swiss.com.pl/pl/produkt/2939
http://swiss.com.pl/pl/produkt/13812  

xoxo
b.

3 komentarze:

 1. kocham kolekcję CK !

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy post :) nigdy nie czytałam o historii zegarka, a tu proszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się, że zegarek to ponadczasowy dodatek. Każdy z tutaj zaprezentowanych jest niesamowity.
  Pozdrawiam, DaisyLine

  OdpowiedzUsuń