niedziela, 12 maja 2013

Hello sunshine

Po drugiej nieobecności w końcu wracamy! Chciałyśmy wszystkich upewnić, że teraz notki będą pojawiać się coraz częściej z nowymi stylizacjami :)

Dziś chciałabym zacząć od historii ramoneski, którą kochają niemal wszystkiego kobiety, bo świetnie komponuje się z innymi rzeczami i przede wszystkim ładnie wygląda.
Pojawiła się ona już w 1928 roku, wykonana przez Amerykanina Irving'a Schott na prośbę motocyklistów, nosiła nazwę "Perfecto" od nazwy jego ulubionych cygar. Została ona wykonana ze skóry konia, a jej charakterystycznym elementem był zamek wszyty na ukos. Pod koniec powstał model 613 zwany "One Star"  - nazwa wzięła się od wszytych gwiazd. Następnie powstał model 618 identyczny z poprzedzającą wersją, tylko już bez gwiazd. Pod koniec lat 50-tych nosili ją buntownicy i rockersi. Została reprezentowana przed różne zespoły takie jak Ramones czy Black Sabbath również w Polsce nigdy jej nie zabrakło.
Istnieje zasadnicza różnica między ramoneską noszoną na co dzień, a taką która jest szyta dla motocyklistów. Ta druga jest o wiele cięższa, ponieważ jest wykonana z grubszej skóry.
Dziś widzimy różne stylizacje tej magicznej kurtki, nosiły ją przede wszystkim subkultury, najczęściej mężczyźni. Teraz istnieje model zarówno męski jak i żeński. Ramoneska to kurtka ponadczasowa i na zawsze zostanie symbolem buntu wobec "grzecznych" norm społecznych nie pozostawiających miejsca na indywidualizm.
     
                                  Kilka przykładów z obecnej kolekcji Zary i Reserved:
Ja połączyłam ramoneskę z białą koszulą, cygaretkami i zwykłymi czarnymi balerinami :)


ramoneska bershka
spodnie mohito
koszula mohito
baleriny h&m
zegarek new yorker

                                                                                                           
                                                                                               Buziaki, K.

3 komentarze:

 1. ramoneskę kupiłaś w bershce? kiedyś, gdy o nią pytałam odpowiedziałaś, że kupiłaś ją w jakimś sklepie na zwycięstwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niemożliwe :) przeglądnęłam nawet wszystkie posty, w których pojawia się skóra i nawet nie widzę takiego pytania. Ramoneska od zawsze pochodzi z bershki.

   Pamiętam, że ktoś kiedyś pytał o pochodzenie bluzki z tego posta:
   http://czy-cos.blogspot.com/2012/08/its-always-good-time_28.html
   i wtedy pisałam, że kupiłam ją w sklepie na Zwycięstwa, więc może doszło do jakiegoś nieporozumienia.

   Pozdrawiam :)

   Usuń